İlk defa Mac bilgisayar kullanacak kişiler için hazırladığımız rehber niteliğindeki makalemiz sayesinde Apple bilgisayarınızı nasıl daha verimli kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Mac bilgisayarlar, Windows bilgisayar yerleşimlerinin tam tersi şekilde yapıldığından yeni kullanıcılar öğrenmekte zorluk yaşayabiliyorlar.

Uygulama Kapatma

Mac bilgisayarlarda uygulama kapatmak için kırmızı çarpı butonuna tıklayan kullanıcılar uygulamayı kapatamıyorlar. Apple bilgisayarınızda çarpı butonuna tıkladığınızda uygulama arka planda çalışmaya devam eder. Tamamen uygulamayı kapatmak için Command + Q tuşuna tıklamalısınız.

Sağ tık yapma

Mac bilgisayarlar ile sağ tık yapmanın birçok yolu vardır. Bunun en kolay yolu izleme dörtgenidir. İzleme dörtgeni ile sağ tık yapmak için çift parmağınızla aynı anda tıklama yapmalısınız.

Sayfayı kaydırma

Mac bilgisayarınız ile mevcut sayfayı kaydırmak için iki parmağınızı izleme dörtgeniniz üzerinde yukarı aşağı yönlerinde hareket ettirmelisiniz.

Büyütme ve Küçültme işlemi

Sayfayı büyütmek ve küçültmek için akıllı telefonlarda yaptığınız haraketlerinin aynısını izleme dörtgeni üzerinde de yapmalısınız.

Akıllı Büyütme

Akıllı büyütme işlemi için iki parmağınızla çift dokunma işlemi yapmanız gerekiyor.

Döndürme

Bir görsel dosyasının içinde görseli döndürmek için iki parmağınızı kullanarak izleme dörtgeni üzerinde döndürme işlemi sağlamalısınız.

Sayfalar arasında kaydırma

Açık sayfalar arasında geçiş işlemi için sayfalar arasında kaydırma yapmalısınız. Sayfalar arasında kaydırmayı kullanırken iki parmağınızla sola ve sağa yönde işlemler yapmalısınız.

Bildirim merkezi

Bildirim merkezine ulaşmak için iki parmağınızla hafifçe soldan sağa doğru kaydırma yapmalısınız.

Mission Control

Mission Control ile açık sekmelerinizi görmek için üç parmağınızı kullanarak aşağıdan yukarı kaydırın.

Launchped’e kısa yolla gitme

Launchped uygulamasına tıklamadan kısa yol ile açmak için baş parmağınız ile üç diğer parmağınızı ortadan birbirinden itin veya çekin.

Dock kullanımı

Dock yani uygulamalar kısmını kullanmak için dilediğiniz uygulamayı Dock’a sürükleyebilirsiniz. Dock’tan çıkarmak için ise Dock üzerindeki uygulamayı yine Dock’taki çöp kutusuna sürüklemeniz yeterli.

Uygulama silme

Uygulamalarınızı silmek için Finder > Uygulamalar klasörüne girin ve dilediğiniz uygulamayı çöp kutusuna sürükleyin. Bu işlem ile uygulamanız silinmiş olacak.

Touchbar kullanımı

Touchbar, MacBook Pro modelleri ile birlikte sunuldu. Touchbar, açtığınız her uygulamaya göre değişip dokunmatik olarak kullanma deneyimi sunuyor. Touchbar ile işlerinizi daha hızlı yapabilir, zamandan kazanabilirsiniz.

Yazılımlarınızı güncel tutun

Mac’inizi daha verimli kullanmak için hem macOS yazılımınızı hem de uygulamalarınızı her zaman güncel tutmaya özen gösterin.

Siri’yi kullanma

Siri’yi kullanmak için görev çubuğundaki Siri butonuna basabilirsiniz. Eğer MacBook Pro modeli kullanıyorsanız Touchbar’daki Siri tuşuna tıklayabilirsiniz. Siri size yardım etmeye hazır!

Spectacle uygulamasını indirin!

Spectacle uygulaması ile yerleşik özellikten daha kolay şekilde sekmeleri yan yana koyabilirsiniz. Kendi kısayolununuzu atayarak sekmenizi yan yana yerleştirebilir, çift ekran kullanıyor gibi işlerinizi yapabilirsiniz.

Ekran görüntüsü alma

Mac’iniz ile ekran görüntüsü almak için Shift – Command – 3 tuşlarına basın. Ekran görüntünüz masaüstüne kaydedilecektir.

Yerleşik tarayıcıyı kullanın

Mac’inizin bataryasının daha uzun ömürlü olması için Chrome, Opera gibi tarayıcılar yerine yerleşik tarayıcısı olan Safari’yi kullanın. macOS Big Sur ile daha yetenekli hale getirilen Safari minimal ve kolay bir kullanıma sahip.

@ işareti koyma

Windows’tan macOS’a geçenlerin en yaygın hatası @ işareti koyarken uygulamayı kapatmasıdır. @ işareti koymak için Option + Q tuşuna tıklamanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir