Hologram teknolojisi 3D yazıcı ile yenileniyor

 Hologram teknolojisi 3D yazıcı ile yenileniyor

Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz teknolojiler yavaş yavaş hayatımıza giriyor. Hologramda bunlardan biri. Her ne kadar hologram teknolojisi ile 3D yazıcı çoktan bir araya gelse de bilim insanları daha gerçekçi bir hologram teknolojisi ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Hologram teknolojisi, bilim kurgu filmlerinin de etkisiyle hayatımıza erken girdi. Ancak uzun süredir bu teknoloji emekleme döneminde kaldı.

Hologram teknolojisi için yeni bir 3D yazıcı geliştirdi

Bilim insanları ise son yaptıkları araştırma ile birlikte detaylı ve renklendirilmiş hologram görüntüsü oluşturmayı başardı. Bildiğiniz gibi Hologramlar genelde Star Wars filmlerinde olduğu gibi tek renkli ve kötü bir görüntü aktarımına sahip oluyor.

Genelde şov amaçlı kullanılan bu teknolojiyi yeni bir boyuta taşımak için bilim insanları yaklaşık 15 yıldır büyük bir araştırma yapıyor. Araştırma pahalı lazerler, düşük kalitede görüntü ve sınırlı görüş alanı gibi hologram teknolojisinin dezavantajlarını ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Araştırma ekibi bu düşünceyle, düşük maliyetli ticari lazerler kullanan ve yükse hızlarda dinamik renklere sahip hologramlar üreten CHIMERA adlı bir yazıcı üretti.

Şimdiye kadar üretilen hologramlar genelde belli yönlerden detaylı şekilde görülebilen görüntülerin projeksiyonla oluşturulmasından ibaret.

Araştırmacılar ise aynalar yardımıyla objeyi her yönden detaylı ve gerçekçi bir şekilde tarayarak hologram haline getirmeyi başarmış durumda.

Peki siz ne düşünüyorsunuz, bu yeni hologram teknolojisi nasıl imkanlar doğuracak?

Kaynak: https://shiftdelete.net/hologram-teknolojisi-3d-yazici yazar: Veyis Özen Ertuğ

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın