Google Asistan kullanıcılarını sevindiren güncelleme

Google ekosisteminin merkezinde bulunan Google Asistan, yeni güncellemeler ile insanların gündeminde yer almaya devam ediyor. Daha önce Android Messages ve Hangouts yazılımlarından gelen mesajları okuyan Google Asistan, şimdi de üçüncü parti yazılımların mesajlarını okuyor.

Google Asistan mesaj okuma kabiliyetini artırdı

Eskiden sınırlı bir mesaj okuma altyapısına sahip olan yardımcı yazılım, WhatsApp ve Telegram gibi üçüncü taraf uygulamalardan gelen mesajları okumuyordu. Bu değişiklik, kendisinin diğer programlarla olan iletişimini güçlendirdi.

google asistan mesaj okumaBundan böyle WhatsAppTelegramSlackDiscordGroupMe ve benzeri yazılımların mesajlarını okuyacak olan Google Asistan, ayrıca, gelen mesajlara cevap vermenize de olanak sağlayacak. Bu işlemin gerçekleşmesi adına yapılması gereken iki ana hamle mevcut.

Bunlardan birincisi, Google uygulamasının bildirim erişimine sahip olmasına izin vermektir. Bu izin işleminden sonra benim mesajlarımı oku anlamına gelen “read my messages” komutunun kendisine sesli bir şekilde iletilmesi, ikinci ve son hamledir. Buna ek olarak mesajı gönderenin adını da size söyleyecek olan platform, size hangi uygulamadan mesaj geldiğini iletecek.

Google Asistan

Google Asistan’ın erişim izni isteme ekranı

Peki, bu platformun altyapısı fotoğraflarda ve diğer medya içeriklerinde yer alan mesajları okuyor mu? Cevap, ne yazık ki, hayır. Google Asistan, bu tarz içerikleri okumak yerine size bir mesaj yollayacak. İlgili mesaj, içeriğin türü ile bağlantılı olacak. Eğer telefonunuza bir ses içeriği geldiyse şöyle bir mesaj alacaksınız: “Bu mesaj sadece bir ses eki içeriyor.”

Google Asistan mesaj

Google Asistan bir mesaj okurken…

Henüz Google Pixel telefonlarına gelmeyen bu özellik, yakın bir zamanda bütün ilgili modellerde yer alacak.

Kaynak: https://shiftdelete.net/google-asistan-mesaj-okuma-kabiliyetini-artirdi Yazar: Ege ERKEK
İlgili Haber  Ulaştırma Bakanı'nın Sözünü Kesen Robot Özür Diledi!

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir