GetContact Uygulamasında Büyük Tehlike!

Başka bireylerin telefonunda hangi isimle kayıtlı olduğunuzu öğrenmenizi gerçekleştiren GetContact, şu sıralar en tanınmış programların başında geliyor. Peki, GetContact nedir? GetContact güvenilir mi? Hakkında çoğu soru işareti olan bu programa gelin hep beraber bakalım.

Sosyal medya üzerinden kısa vakitte viral gibi sunulan ve bu sayede milyonlarca kullanıcının akıllı telefonlarına indirdikleri GetContact, sandığınız kadar masum olmayabilir.

GetContact programsına olan bu ilginin altında insanların “Kim beni nasıl kaydetmiş?” merakı yatıyor. Zira program, telefon numaranızın başkalarının rehberinde hangi isimle kayıtlı olduğunu gösteriyor. Ancak problem şu ki, bu sorgulamayı yaptığınız anda sizin telefon numaranız da sisteme kopyalanıyor.

Uygulama havuzunda toplanan numaralar ve isimler ise, sorgulama yapan başka şahıslar ile paylaşılıyor. Bu da özel hayatın saklılığı hususu ile alakalı büyük bir problem oluşturuyor.

GetContact programsını AppStore ya da Google Play’den indirebiliyorsunuz. Daha sonra telefon numaranız ya da Facebook hesaplarınız ile sisteme giriş yapıyorsunuz. Ancak yukardaki saklılık problemlarından etkilenmemek amacıyla programlamayı indirmemenizde yarar var. Zira masum bir merak, özel hayatınızın deşifre olmasına yol açabilir.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu Yasaklamıştı
Kişisel Verileri Koruma Kurulu geçen aylarda yaptığı açıklamada, söz hususu hizmetler ile alakalı çoğu şahıstan ihbar ve şikayet yaklaştığını belirtmişti.

Bundan hareketle, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na aykırı olarak etkinlik gösteren internet siteleri ya da sosyal medya hesapları üzerinden şahsi veri toplayan ve isim sorgulandığında telefon bilgisine ulaşılmasını gerçekleştiren çoğu program ve internet sitesi yasaklanmıştı.

Böyle bir hizmetin verilmesi amacıyla bireylerin açık onayı olması lüzumluğunu ifade eden kurul, lüzumlu koşulları yerine getirmeyen internet siteleri ve mobil programların süresiz olarak durdurulması kararını vermişti.

Kaynak: https://blog.teknosos.com.tr/getcontact-uygulamasinda-buyuk-tehlike.html

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir