Fotoğrafçılık keyifli, huzurlu ve maddi açıdan pahalı bir hobidir. Bu nedenle fotoğrafçılığa hayatınızın bir yerini vermeye hazır değilseniz başlamanız önerilmez. Fotoğraf çekmek ruhunuzu rahatlatır. Fotoğrafçılığı bir yaşam tarzı olarak benimsemelisiniz.

Başlangıç için hangi makineyi almalıyım?

Başlangıç için Canon, Nikon veya Fujifilm markalarını tercih edebilirsiniz. Aralarında ne fark var diye soracak olursanız makinesine göre değişir ancak en temel fark hangisine daha yakın hissettiğinizdir. Dünya devi olan bu markaları tercih ederseniz ileri ki günlerde garanti konusunda sorun yaşama riskiniz azalır. Başlangıç için orta halli bir DSLR makine yeterli olacaktır. Eğer başlangıç için yüksek paralar vermek istemiyorsanız temiz bir ikinci el makine tercih edebilirsiniz. Ortalama diyebileceğimiz sıfır bir DSLR makine, güzel bir tripod, hafıza kartları, yedek piller, lens koruyucu aparatı, taşıma çantası, 50 mm objektif ve 135 mm objektif bizim için şimdilik yeterli olacaktır. Tüm bunları almaya kalkınca ise 10 bin TL’yi aşan bir masraf ortaya çıkıyor.

Nereden başlamalıyım?

Oturduğunuz mahalleye çıkıp oyun oynayan çocukların, sokak hayvanlarının ve seyyar satıcıların fotoğraflarını çekerek pratik yapabilirsiniz. Pratik yapmazsanız fotoğrafçılığı öğrenmeniz bir
hayli zorlaşacaktır.

Kursa gidin!

Diyafram açıklığı, estantene ve ISO ayarlarını öğrenmeden gerçek bir fotoğrafçı olamazsınız. Fotoğraf makinenizin otomatik modu yerine manuel modunu kullanmayı öğrenmek için fotoğrafçılık kursuna yazılmanız sizin için iyi olacaktır.

Fotoğrafçılık kursunun avantajı nedir?

Fotoğrafçılık kursu manuel ayarlamaları ve daha güzel fotoğraf çekmeyi öğretmenin yanı sıra sahada fotoğraf çekmeyi de gösterir. Öğretmen ve fotoğrafçı grubunuz eşliğinde Türkiye’nin güzel manzaralarında fotoğraf çekebilirsiniz. Hem eğlenir hem de öğrenirsiniz. Fotoğraf kursunuz bitse bile okul arkadaşlıkları eskimediği gibi kurs arkadaşlığı da eskimediği için grup arkadaşlarınız ile gezmeye çıkabilirsiniz. Gezerken makineleriniz ile fotoğraf çekerek pratik kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir