FedEx’den Huawei için açıklama geldi

ABD-Huawei gerginliğinin büyük şirketlere etkilenen şirketlere FedEX’de katıldı. Bir süre önce ürünlere el koyduğu gibi suçlamaların yapıldığı şirket, sonunda bir açıklama yaptı. FedEx Huawei ile ilgili yayınladığı özür metniyle gündeme geldi. Yaşanan sorunlar için ise Amerika Birleşik Devletleri’ni hedef olarak gösterdi. Şirket daha önce de ABD’ye açtığı dava ile gündeme gelmişti.

FedEx Huawei

FedEX Huawei için özür açıklaması yaptı

FedEX, mallara uygunsuzca el koyduğu suçlamasıyla gündeme gelmişti. Bunun üzerine FedEx, bu olaydan ötürü bir özür metni yayınladı ve bu sorunun ABD’den kaynaklandığını açıkladı.

Geçtiğimiz ay Huawei; FedEx’in, Çin’e gönderilmesi gereken kargoları ABD’ye götürmesi üzerine şikayetçi olmuştu. Bunun üzerine Çin hükümeti FedExhakkında soruşturma başlattı. FedEx’in alt şirketi Flex hakkında da incelemelerin sürdürüldüğü biliniyor.

FedEx tarafından yapılan açıklamada ABD Güvenlik Dairesi ile karmaşık olayların içindeyken bu gönderilerin kendilerine geldiğini açıkladı. Bu karışıklıktan dolayı oluşan sorunlar için hem Huawei‘den hem de şirketin tüm müşterilerinden özür diledi.

Yerel basın tarafından hazırlanan bir rapora göre ABD’nin Çinli şirkete yaptırımlarının başlamasının ardından, Huawei’ye ait 102 milyon dolarlık ürün, FedEx’in Çin’deki fabrikalarında tutuluyor. Mallarının 58 milyon dolarlık kısmını geri almayı başarmışken geri kalan kısmı için de çalışmalar yürüttüğü söyleniyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/fedex-huawei-icin-aciklama-geldi Yazar: Hazal Orta

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir