eSIM teknolojisi için BTK’dan müjdeli haber!

Fiziksel SIM karta ihtiyacı ortadan kaldıran eSIM teknolojisi sınırlı sayıda ülke ve cihazda kullanılabiliyor. Özellikle Apple Watch gibi ürünlerde hücresel bağlantı için ihtiyaç duyulan eSIM konusunda Türkiye’de çalışmalar devam ediyor.

Artıway

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, eSIM teknolojisinin ülkemizde kullanımı için ilk fiziki adımların atıldığını mayıs ayında açıklamıştı.

eSIM teknolojisi için çalışmalarda sona geliniyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 2020 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bu konuya değinildi. BTK Başkanı Sn. Ömer Abdullah Karagözoğlu bu teknolojinin ülkemizde kullanımına, eSIM sistemlerine ilişkin sunucuların ülkemizde tutulmasına ve uluslararası dolaşım hizmetlerinin amacı dışında kullanılmamasına ilişkin BTK tarafından düzenleme yapıldığını belirtti.

Böylece eSIM konusunda uzun süredir devam eden sessizlik bozulmuş oldu. Bu teknolojinin önümüzdeki yıl Türkiye’de kullanılabilir hale gelmesi bekleniyor. Bu sayede eSIM’li telefon ve akıllı saat gibi ürünleri kullanabileceğiz.

Karagözoğlu bu teknolojiyi şu şekilde tanımladı:

“eSIM uzaktan yönetilebilir ve programlanabilir gömülü SIM karttır. Uzaktan Programlanabilir SIM’lerin kullanımındaki asıl amaç cihaza fiziksel müdahale etmeden uzaktan yönetilebilir şekilde mobil işletmeci profilini yükleme ve kaldırma işlemlerini sağlamaktır.”

Kaynak:https://shiftdelete.net/esim-teknolojisi-icin-btk-dan-mujdeli-haber Yazar:Mehmet Ali Ertunç

eSIM teknolojisi için BTK’dan müjdeli haber!” için 1 yorum yazılmış

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir