Elektrikli Ford Mustang Mach-E tanıtıldı

Amerikan efsanelerinden biri olarak bilinen Ford Mustang, günümüz trendlerine ayak uydurdu. Bir süredir merakla beklenen elektrikli Ford Mustang Mach-E tanıtıldı. Otomobil severleri ikiye bölen elektrikli araç, farklı menzil alternatiflerine sahip.

Ford Mustang Mach-E sahnede

Otomobil severleri ikiye bölen en önemli nokta aracın tasarımı. Elektrikli SUV araçlar, Amerika Birleşik Devletleri’nde oldukça popüler olsa da bunun, Mustang’in ruhuna aykırı olduğu düşünülüyor.

43.895 dolarlık başlangıç fiyatına sahip olan araç 2020 yılının sonlarında bayilerdeki yerini alacak. Tabi iki fiyat aracın menziline göre farklılık gösterecek. Giriş seviyesindeki versiyon 370 kilometrelik menzile sahip olacak. 50.600 dolarlık Premium versiyonun menzili ise yaklaşık 480 kilometre olacak. GT versiyon isminden de anlaşılacağı gibi sporcu yeteneklere sahip. Bu versiyonun fiyatı 60.500 dolar iken, menzili yaklaşık 378 kilometre.

First Edition isimli yaklaşık 434 kilometre menzile sahip versiyon 59.900 dolardan alıcı bulacak. California Route donanımındaki elektrikli Mustang’in menzili ve fiyatı ise sırasıyla 482 kilometre ve 52.400 dolar olacak.

Tüm versiyonlar sahip oldukları donanıma göre dört çeker ya da arkadan itişli olarak geliyor. Aracın giriş seviyesindeki elektrikli motor 255 beygir güç üretiyor. GT versiyonda ise güç 459 beygire kadar çıkıyor. GT versiyon 0’dan 100 kilometre hıza 4 saniyede ulaşıyor.

75.7kWh batarya yine donanım seviyesine göre 98.8 kWh’ye kadar çıkıyor. Ayrıca araç, 150kW şarj desteği ile geliyor.

Aracın kabininde büyük bir ekran bizi karşılıyor. Model S’e benzetilen bu ekranın yalnızca tek bir kontrol düğmesi bulunuyor. Onun dışında tüm kontroller dokunmatik olarak gerçekleştiriliyor. Ayrıca ‘OK Ford’ denildiği zaman sesli asistan devreye giriyor.

Mach-E satışa sunulduktan sonra da güncelleme almaya devam edecek. İlerleyen zamanda hands-free sürüş modu da güncelleme ile kullanıcılara sunulacak.

İlgili Haber  Yeni Volkswagen Passat tanıtıldı! İşte özellikleri!

Ford kısa süre önce ABD’de, Mustang dışında otomobil satmayı durduracağını duyurmuştu. Şirket bunun yerine SUV’lara ve kamyonlara odaklanacak. Bu kararda, Amerikalılar büyük araç kullanma istediğinin etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/elektrikli-ford-mustang-mach-e-tanitildi yazar: Hazal Orta

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir