Alan adınızı mevcut sunucunuza bağlamak için DNS yönlendirmesi yapmalısınız. Alan adı panelinizden “DNS Adreslerini Düzenle” sekmesine giderek Nameserver (Ad sunucusu) adreslerini sunucuyla bağdaştırmalısınız.

Bu genellikle ns1.sunucuadresi.com ve ns2.sunucuadresi.com şeklinde oluşur. Sunucu kontrol panelinizden doğru ad sunucusu adreslerinizi öğrenebilirsiniz.

DNS yönlendirmesi oturmadan siteyi görüntüleme ve düzenleme işlemi nasıl yapılır?

Sunucunuza internet sitenizin dosyalarını yükleyip alan adınızı sunucuya bağlamak için tüm gerekli işlemleri tamamladığınızda internet siteniz bir süre kapalı kalır. Bunun nedeni DNS yönlendirmesinin tam olarak oturmamasıdır. Alan adınızın tam anlamıyla sunucuya yönlendirilmesi 24 ila 48 saat arasında sürebilmektedir. Bu süre zarfında sitenizi düzenlemeye devam etmek ve sitenizi görüntülemek istiyorsanız bu rehberdeki işlemleri uygulamanız gerekmektedir.

İşlemleri yapmadan önce sunucunuzun İP adresini öğrenmeniz gerekmektedir. Örneğin: 100.000.000.00

DNS yönlendirmesi oturmadan sitenizi görüntülemek için öncelikle cihazınızın Dosya Yöneticisi uygulamasına giriş yapmanız gerekmektedir. Dosya Yöneticisi’nin içinde bulunan (C:) klasörüne giriş yaptıktan sonra Windows > System32 > Drivers > Etc yolunu izleyin. Etc klasörünün içindeki hosts dosyasını Not Defteri uygulaması ile açın. Açılan dosyaya sunucunuzun IP adresini ve sitenizin alan adını yazın. Ardından dosyayı kaydedin.

aWQKqq

Bu işlemleri tamamladıktan sonra sitenize DNS yönlendirmesi oturmadan da erişebiliyor olacaksınız. Bu işlemin yalnızca kendi cihazınızda çalıştığını, diğer cihazlarda çalışabilmesi için DNS yönlendirmesinin oturması gerekmekte olduğunu hatırlatmak isteriz.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir