Dersi dinlemeyen öğrenci kalmayacak!

Hangimizin derste ilgisi dağılmadı, uykusu gelmedi ki? Elbette hepimizin yaşamış bulunduğu bu duruma, şimdi iyi bir teknoloji el atıyor.

Genellikle üniversite eğitimlerinde kimi vakit dersler saatleri normali aşabiliyor. Öyle ki 100 dakika hiç sınıfran çıkamadığınız derste, ilgimizin dağınık hale gelmesi de mümkün. Fakat geliştirilmekte olan sistem ile beraber, ders dinlemeyen öğrenciler hemen belirlenebilecek.

Yüz tarife düzeneğinin kullanıldığı bu teknoloji, şu an Çin’de test adımında olmasına rağmen, yakın zamanda hayatımızda konumunu alacak diyebiliriz. Genellikle çok çok nüfuslu sınıflarda fonksiyonel olarak kullanılacak olan sistem, öğrencilerin başına resmen “kabus” gibi çökecek.

Sınıflara yerleştirilecek kameralar yardımıyla kullanılacak ve sınıfın tamamını kapsayacak olan yüz tarife sistemi, ilk olarak Hangzhou’daki bir lisede denenmeye başlandı. Öğrencilerin ruh hallerini ve problemi gerçek vakitli olarak incelenebilecek. Bu teknoloji öğrencileri ders çalışmaya daha çok teşvik edeceği savunuluyor. Yaz aylarında daha çok okula birleşik olacak olan teknolojinin ülkemize ne zaman geleceği ise şu anlık netlik kazanmadı. Böyle bir sistem yapılsa bile öğrencilerin bazılarının dersi derste dinleyeceğini hala düşünmüyorum. Sizce bu sistem öğrencilerin dersi dinlemesi için yeterli mi?

Kaynak:

https://blog.teknosos.com.tr/ders-dinlemeyen-ogrenci-kalmayacak.html

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir