CloudFlare, görsel Captcha’yı bitirecek yeni bir sistem geliştiriyor!

 CloudFlare, görsel Captcha’yı bitirecek yeni bir sistem geliştiriyor!

Yaklaşık 25 milyon internet sitesinin kullandığı güvenlik servisi CloudFlare, görsel Captcha’yı bitirecek yeni bir sistem geliştirdiklerini açıkladı.

CloudFlare’nin araştırmalarına göre görselli bir Captcha’nın tamamlanması yaklaşık 32 saniye sürdüğünden dolayı bu yeni doğrulama yöntemi ile insanlık doğrulamasını geçmenin daha kolay ve güvenli olacağı belirtildi.

Yeni insanlık doğrulaması yalnızca 5 saniye sürecek!

Şirket; trafik ışıklarını seçin, yaya geçidi bulunan görselleri işaretleyin gibi görsel Captcha doğrulamasını bitirmek için yeni bir insanlık doğrulaması sistemi geliştirdiklerini paylaştı. Kişiliğin Kriptografik Kanıtı Sistemi olarak adlandırılan yeni doğrulama sistemini geçmenin yalnızca 5 saniye süreceği belirtildi. https://cloudflarechallenge.com/ sitesinde şu anda BETA olarak test edilebilen bu sistemi kullanmak için donanım güvenlik anahtarına sahip olmanız gerekiyor. Donanım güvenlik anahtarınızı cihazınıza takıp insanlık doğrulamasını kolayca atlamanız mümkün.

Kablosuz imza ile doğrulamayı geçmek isteyen kullanıcıların ise NFC özelliği sayesinde bunu yapabileceği belirtiliyor.

İleride çok sayıda internet sitesinin kullanması ön görülen yeni insanlık doğrulaması sistemi şu anda yalnızca Yubikey gibi güvenlik anahtarlarıyla kullanılsa da yakın gelecekte daha fazla cihaz ile kullanılması hedefleniyor.

Ayrıca Özel Anahtar Sistemine sahip olmak isteyen geliştiriciler için Github üzerinde bazı içerikler mevcut.

Kaynak: https://blog.cloudflare.com/introducing-cryptographic-attestation-of-personhood/

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
 • Umut
  Umut
  ziyaretci
  2 ay önce

  Guzel bir insan doğrulama sistemi. Gerçekten benim robot olmadığıma inanacak kolay geçilebilir captcha sistemi gerekliydi 🙂

  Cevapla
  4