Çin elektrikli araç dünyasında uçuşa geçti

Elektrikli araçların ismini son yıllarda çok daha sık duyar olduk. Özellikle çevreye verdikleri zarar nedeniyle başta dizel olmak üzere konvansiyonel motorlu araçlara olan ilgi günden güne azalıyor. Ayrıca sürücülerin elektrikli araç kullanması yakıt tüketimi açısından da avantaj haline geliyor. Bu durum ülkemiz için şimdilik geçerli olmasa da bazı ülkelerde elektrikli araç kullanımı artmaya devam ediyor. Çin elektrikli araç konusunda hızla ilerleyen ülkelerin başında geliyor.

Çin elektrikli araç şarj cihazları 1 milyona ulaştı

Otomotiv şirketleri elektrikli araç ve yan sanayi için Çin’e çok fazla yatırım yapıyor. Birçok yatırım alan Çin elektrikli araç konusunda yeni bir rekora imza attı. Ulusal Enerji İdaresi Başkanı Gelişim ve Planlama Ofisi Başkanı Li Fulong, dün yaptığı açıklamada Çin’in haziran ayı sonunda 1 milyon şarj cihazını hizmet verir hale getirdiğini, bu rakamın da elektrikli araçlar için dünyanın en büyük şarj ağı olduğunu söyledi.

Ülke olarak temiz ve düşük karbonlu enerjiyi teşvik ettiklerini söyleyen Fulong,elektrik üretiminde fosil olmayan kaynak oranını artmaya devam ettiklerini belirtti. Yönetici fosil olmayan enerjinin, ülkenin 6 bin kilowatt ve üzerindeki üretim birimlerinin yüzde 37.2’sini oluşturduğunu açıkladı.

Çin’de yenilenebilir kaynaklardan sağlanan enerjinin toplam içindeki payı yüzde 27,3’e ulaşmış durumda. Bu, geçen yıla göre yüzde 2.1’lik bir artış anlamına geliyor.

Çin, temiz enerji sektörünü optimize etmek için aylık ve üç aylık periyotlarda üretim ve tüketimi izlemek ve yıllık sonuçları açıklamak üzere ulusal bir izleme ve uyarı platformu da kurdu

Kaynak: https://shiftdelete.net/cin-elektrikli-arac-dunyasinda-ucusa-gecti Yazar: Hazal Orta
İlgili Haber  Çin'in dev teleskobu artık faaliyette

Çin elektrikli araç dünyasında uçuşa geçti” için 1 yorum yazılmış

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir