“Bu Ülkede Hayvan Hakları Yok”

 “Bu Ülkede Hayvan Hakları Yok”

Her geçen gün bazı insanlar hayvanlara zarar vermektedir. Televizyon kanallarının karşısında bile sokak köpeklerini zehirlemekle tehdit edenler, hayvanlara vuranlar, onlara tecavüz edenler hatta öldürenler ile karşılaşıyoruz. Bunları yapanların gerçekten çok aşağılık insanlar olmasına rağmen ülkemizde maalesef bu insanlara ceza verilmemektedir.

Copyright Free – Stock Free images. Public Domain image dedication. CC0 1.0 Universal Licence – http://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Geçtiğimiz günlerde sokak köpeğine zarar veren bir adamı mahalleli dava etmek için adliyeye gitmiş ve şikayetçi olmuştu. İlgili belgede suç adı maalesef mala zarar vermek olarak yazmaktaydı.

5199 sayılı Hayvan Hakları Kanunu gereğince hayvanlara zarar verenler para cezası ile cezalandırılacaktır maddesi bulunmaktadır fakat herkesin bildiği üzere bu para cezası çok düşük bir meblağdır. Hayvanlara zarar vermeyle ilgili suç yasanın 151. maddesi uyarınca Mala Zarar Verme olarak kabul görmektedir. TBMM’ye birçok kez bu başlığın değiştirilmesi ve hayvanlara zarar verenlerin ağır cezalar ile çarptırılması hakkında dilekçe verilmiştir.

Tüm hayvanlar özeldir. Örneğin kediler halk arasında nankör olarak bilinir. Bunu söyleyen de insanlardır. İnsanların insan kadar nankör ve tehlikeli bir canlı olmadığını bilmelerini isteriz. Bu ülkeden de hayvanlara değer verilmesini ve hayvanlara zarar verenlerin ağır cezalara çarptırılmasını rica ederiz.

“İnsanlar akıllı varlıklardır fakat aklını kullanmayı bilmemektedir. Lütfen biraz vicdanınızı ve aklınızı kullanın, canlılara kötü davranmayın!”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın