BTK bazı akıllı telefonların satışını yasakladı!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yaptığı açıklama kapsamında 11 akıllı telefonun / telsizin Türkiye’de satışı yasaklandı. Listede Xiaomi ve Kaan’a ait birer model yer alırken, bu cihazların denetimden geçemediği belirtildi.

2016 yılında piyasaya sürülen Kaan N1‘in kutu açılışı, inceleme ve uzun kullanım testi videolarını sizlerle paylaşmıştık. BTK’nın yayınladığı listenin başında bu model yer alıyor ve ülkemizde satışı yasaklandı.

BTK bazı telefonların satışını yasakladı

Satışı yasaklanan bir diğer model ise yine 2016 yılında satışa sunulan Xiaomi Mi 5s. 5.15 inç büyüklüğünde IPS ekrana sahip olan telefon, 14 nm fabrikasyon süreci ile üretilen Snapdragon 821 işlemciden güç alıyor.

Satışı yasaklanan cihazlar şu şekilde: KAAN N1, XIAOMI MI 5S, CONCORD C5, BAOFENG UV-5R, BAOFENG BF-888S, SFE S780, BB MOBILE, B1280 QUATRO Q11, YANTON T-328PMR, RITERA M-446, MARS MARS PRO-446

BTK telefon yasağı konusunda şu açıklamayı yaptı;

Kurumumuz tarafından 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu, Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları Yönetmeliği ile Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanlarının Piyasa Gözetimi ve Denetimine Dair Yönetmelik ve ilgili mevzuat çerçevesinde yürütülen Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) faaliyetleri sonucunda; aşağıda yer alan listede sayılan üreticilere ait olan ve aynı listede türü/markası/modeli belirtilen ürünlerin güvensiz olduğu tespit edilmiştir.

Güvensiz olduğu tespit edilen bu ürünlerin piyasaya arzı yasaklanmış olup, piyasada bulunan ürünlerin toplatılmasına karar verilmiştir.

Böylece BTK listede yer alan telefonların satışını yasakladı. Bu durum hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: https://shiftdelete.net/btk-bazi-telefonlarin-satisini-yasakladi Yazar:Mehmet Ali Ertunç
İlgili Haber  iPhone 11 özelliği eski iPhone’lara geliyor

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir