Bilgisayara Format Atma Rehberi

 Bilgisayara Format Atma Rehberi

Birçok kullanıcı format atma işlemini öğrenmek istiyor. Bu makalemizi okuyarak bilgisayarınıza nasıl format atabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Neden Format Atılmalı?

Format atmak için bazı nedenleri sizler için sıraladık. Bu nedenlerden herhangi birine siz de sahipseniz format atmanız mantıklı olacaktır.

 • Yeni bir Windows sürümüne geçmek
 • Virüs girmesi
 • Bilgisayarın veya bazı işlevlerinin bozuk olması
 • Temiz bir Windows’a sahip olmak
 • Bilgisayarın yavaşlaması

1. Windows’u İndirin

Öncelikle istediğiniz Windows sürümünü indirmeniz gerekiyor. Windows’u orijinal sitesinden indirmeniz faydalı olacaktır. Siz de Windows 10’u orijinal olarak indirmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.  

2. Format CD’si Oluşturma

Bu devirde CD okuyucuları diski tam okuyamadığından veya sorun çıkarabildiğinden dolayı USB bellek kullanacağız. USB belleğinizin en az 8GB olması önemlidir. İndirdiğiniz Windows dosyasını (uzantısı .iso olan) WinRar programı ile çıkarıyoruz. Çıkarma işlemi bittikten sonra diski yapılandırmamız gerekecek. Çıkardığınız dosyaları diskinizin içerisine “Kopyala>Yapıştır” yöntemiyle atarsanız çalışmayacaktır. Biz diski yapılandırmak için bu aşamada herhangi bir program kullanmayacak olsak bile siz Rufus yöntemi ile diskinizi yapılandırabilirsiniz. Komut girerek diski yapılandırma işlemi hem daha kolay, hem de programsız şekilde olacaktır.

Öncelikle “Başlat” menüsüne tıklayıp “cmd” uygulamasını aratmanız gerekiyor. Açılan komut penceresine “diskpart” yazın. Daha sonra bir uyarı geliyor. Gelen uyarıya “Evet” diyerek ilerleyin. Yeni pencerede açılan komut satırına şimdi de “list disk” yazmanız gerekiyor. Daha sonra sizlere bilgisayarınızda takılı olan diskleri gösterecek. Siz de format için taktığınız diskinizi seçmek için “select disk disk numaranız” yazmalısınız. Ardından “clean” yazarak diskinizin içerisindeki tüm verileri temizleme işlemi yapmalısınız. Daha sonra “create partition primary” yazın. Sonra da “select partition 1” yazmalısınız. Daha sonra bu işlemi aktif etmek için “active” komutunu yazın. Bu işlemleri yaptıktan sonra biçimlendirmek için “format fs=ntfs quick” komutunu yazın, ardından “assign” komutunu yazarak ilerleyin. Çıkış yapmak için ise “exit” komutunu yazın. Bu işlemleri tamamladıktan sonra dışarıya çıkardığımız Windows dosyalarını kopyalayıp diskimizin içerisine yapıştırıyoruz. Diskin içerisine yapıştırma işlemi 15-20 dakika kadar sürecektir.

3. Bios Ayarları

Bilgisayarınızı kapatın ve format diskini takın. Cihazınızı açtığınızda F2, F12, ESC veya Delete tuşlarından birine tıklayın. Bios menüsüne girmek her cihazda farklı olsa da benzerlikler göstermektedir. En çok kullanılan giriş seçenekleri bunlardır.

Önemli hatırlatma! : Cihazınız format aşamasında şarjının azaldığını haber veremez. Sorunsuz bir format için cihazınızı şarja takmayı unutmayın.

Bios menüsüne girdikten sonra fare bir işe yaramayacaktır. Bios menüsünde yön tuşları hakimdir. Yön tuşlarının ne işe yaradığını öğrenmek için bios menüsünün sağ alt köşesinden yardım alabilirsiniz. Bios menüsünde “Boot” seçeneğine gelin. Daha sonra Boot Option #1 kısmında “Windows Boot Manager” yerine diskinizi seçin. Bu şekilde bilgisayarınızı diskinizden başlatmış olacaksınız. Bu ayarları tamamladıktan sonra “Save and Exit” seçeneğine tıklayarak kaydedip bios menüsünden çıkın.

4. Windows’u Kurun

4.1 Basit ayarlamalar

Başarı bir şekilde bilgisayarınızı diskinizden başlatırsanız karşınıza Windows kurulum ekranı gelecek. Bu ekrandaki adımları takip ederek ayarlamaları rahatça yapabilirsiniz.

Önemli hatırlatma! : Windows’u kurarken dil seçeneğini Türkçe dışında bir dil seçerseniz daha sonra bilgisayarınızı Türkçe’ye döndürmek çok zor olacaktır.

4.2 Ne tür bir yükleme yapmak istiyorsunuz?

Aşağıda resimde gördüğünüz gibi “Ne tür bir yükleme yapmak istiyorsunuz?” şeklinde bir soru geliyor. Bilgisayarınıza format atmak istiyorsanız “Yalnızca Windows’u yükle” seçeneğini seçmelisiniz.

4.3 Windows’u nereye yüklemek istiyorsunuz?

Bu kısımda bilgisayarınızdaki disk bölümleri listelenmekte. Burada diskinizin adı yazmıyorsa ( yani : C veya : D) bilgisayarınızı kontrol ederek kaç GB alanın : C diski veya : D diski olduğunu görüntüleyebilirsiniz. Tüm dosyalarınızı silmek yani tam format atmak için disklerinizi seçin ve “Sil” tuşuna tıklayın. Tüm diskleri sildikten sonra geriye yalnızca 1 disk kalacak. Sildiğiniz tüm alan orada toplanmış olacak. O tek kalan diski seçip “Yeni” butonuna tıklayın. Cihazınızı yalnızca : C dosyası ile kullanmak istiyorsanız “Boyut” seçeneğini değiştirmeyin. Eğer : C ve : D olarak ikiye ayıracaksınız kaç GB alanın : C, kaç GB alanın : D olduğunu yazarak ayırabilirsiniz. Disk boyutlarını ve ayırma işlemlerini tamamladıktan sonra disklerin üzerine gelerek “Biçimlendir” butonuna tıklayın, ardından ilerleyin. Açılan “Windows yükleniyor” kısmı biraz uzun sürebilir. Bitmesini bekleyin ve cihazınızı kapatmayın. Yükleme işlemi bittikten sonra Windows yeniden başlatılacak. Bu aşamada diskinizi çıkarın ve takmayın. Format diskiyle işiniz bitti.

5. Güncelleştirmeler

Basit oturum açma ayarlarını yaptıktan sonra alışılagelmiş masaüstünü görüyorsanız format başarılı demektir. Eğer ekranınız bozuk görünüyorsa ayarlar kısmından güncelleştirmeleri denetleyin ve ekran kartını güncelleyin. İşlemleriniz tamamlanmış olacak.

Yapılan Yorumlar
 • Dvd yvz Dvd yvz dedi ki:

  Usb den yükleme yapmak en kolayı ve bunun için rufus yanda komut satırları vs. Grek kalmadan, windows un indirme panelinde usb içine yazabilmeyi sağlayan aracı da var. Ya da hiç olmadı, iso dosyası şeklinde indirilen windows7 , 8 ve 10 kurulum dosyalarını, “windows dvd usb tool” ile bizzat Microsoft un sunduğu programmile kolayca, usb içine “bootable” olarak yazabiliyor akatarabiliyorsunuz. Bence bu kolay yolu da anlatmakta fayda var.

  • Arda K. Arda K. dedi ki:

   Merhaba,
   Güzel anlatımınız için teşekkür ederiz. Bunun gibi birçok yolu var. Okurlarımız dilerlerse sizin dediğiniz yolla da format işlemi yapabilirler. İyi günler dilerim.
   Saygılarımla

Bir Yorum Yapın