Başka pasaporta IMEI kayıt dönemi bitti!

Yurt dışından telefon getiren veya getirten insanların büyük bir bölümü başkasının pasaportuna IMEI kayıt yaptırıyor. Resmi Gazete’de yayınlanan bilgiye göre, başka birine ait pasaporta IMEI kayıt işlemi artık yapılmayacak.

Yurt dışından gelen telefonların süresi ile ilgili yakın zamanda bir karar ortaya çıktı. 15 gün içinde yürürlüğe girecek olan kararın ardından bir karar daha gündeme geldi. Artık başka birinin pasaportuna IMEI kayıt yaptırma dönemi kapanıyor.

Başka birine ait pasaporta IMEI kayıt dönemi bitti!

Resmi Gazete’de yayınlanan bilgiye göre TV, müzik çalar ve video oynatabilme özelliğine dahil olmak üzere yurt dışından GSM ve cep telefonu satın alan yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlarla işlem yapması gerekiyor. Bu da demek oluyorki, artık yurt dışından telefon getiren biri bu telefonu yalnızca kendi pasaportuna kaydedebiliyor. Bir başka deyişle, eğer yurt dışından birine telefon siparişi verdiyseniz bunu o kişinin ya da herhangi birinin pasaportuna kaydettiremiyorsunuz.

Bir kişi yurt dışından yalnızca 3 yılda bir telefon kaydı yaptırabiliyor. Daha önce 2 yıl olan bu süre yakın zamanda 3 yıla çıkarılmıştı.

Yurt dışından getirdiği telefonu için IMEI kaydı yaptırmak isteyen bir kişinin son üç yıl önce daha önce bu işlemiş yapmamış olması gerekiyor. Ardından 618,65 TL’lik IMEI kayıt ücretini ödedikten sonra işlemini gerçekleştiriyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/baska-pasaporta-imei-kayit-donemi-bitti Yazar: Hazal Orta

[vicomi_feelbacks]

İlgili Haber  Samsung katlanabilir telefon modelinden önemli detaylar!

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir