ATM Tuzağına Düşmeyin!

Dolandırıcılar bu sefer ATM’leri ele geçirdi. Bilgi kopyalama cihazları ile binlerce liralık vurgun yaptı. Peki ATM tuzağına düşmemek için neler yapmalısınız?

1. Kart Kopyalama Cihazları

ATM’de işlem yapmadan önce sizden banka kartınızı ATM’ye takmanız istenir. Siz de takarsınız ve işleme başlarsınız. Fakat bazen böyle olmuyor. Kartınızı taktığınız yer aslında ATM’ye ayrıca yerleştirilmişse kart bilgileriniz anında kopyalanabiliyor. Bunu önlemek için kartınızı ATM ye takmadan önce kart takma alanını elinizle iyice kontrol edin. Sallanıyorsa, salam değilse veya çıktıysa asla kartınızı o ATM’ye takmayın ve polisi arayın. Eğer ATM kartınızı yutarsa hemen bankanızı arayıp kartınızı iptal ettirin. Geç kalırsanız dolandırıcılar kartınızdaki parayı ele geçirebilir.

2. Tuş Takımı

ATM’ye şifrenizi girmeden önce tuş takımını kontrol edin. Eğer her tuş farklı bir ses çıkarıyorsa o ATM’yi kullanmayın ve hemen yetkilileri arayın. kart takma alanı gibi tuş takımı da dolandırıcılar tarafından değiştirilmiş olabilir.

3. Para Çekme 

Paranızı çekme işlemini onayladıktan sonra asla ATM’den ayrılmayın. Paranız ATM içinde küçük bir bant yardımıyla kalır ve siz ATM’den uzaklaştıktan sonra dolandırıcı paranızı alır. Eğer paranız gelmiyorsa lütfen yetkililerden yardım isteyin.

4. Gizli Kameralar

ATM’nin yakınında bir ağaca, dergiliğe ya da bir direğe kamufle edilmiş çok küçük bir kamera olabilir. Bu kamerayı fark etmeniz ise imkansız. Kameranın amacı şifrenizi öğrenmek ve kartınızdaki parayı almaktır. Bu yüzden ATM’lere şifre girerken elinizle tuş takımının üstü dahil kapatın ve gizli kameralar şifrenizi görmesin.

5. Başka Bir ATM

Dolandırıcılar çok alakasız bir yere sahte bir ATM koymuş olabilir veya gerçek bir ATM’nin üstüne sahte bir ATM yerleştirmiş olabilir. Bunu anlayamazsınız. Bu yüzden bankayı arayıp ATM’yi doğrulatmanız gerekiyor. Bu ATM’ler tüm bankacılık bilgilerinizi kopyalamayı sağlıyor.

 

Bunları kontrol etmeden önce yapmanız gereken madde

Yukarıdaki maddelerin hepsi görülmüştür ve yaşanmaktadır. Yukarıdaki maddeleri doğrulamadan önce yapmanız gereken tek şey bankanızın çalışma saatleri içerisinde banka önünde bulunan ATM’leri kullanmak. Banka önünde bulunan ATM’leri banka çalışma saatleri içerisinde kullanırsanız ve herhangi bir sorunla karşılaşırsanız banka görevlileri size hemen yardım edecektir.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir