En çok bilinen teknoloji şirketlerinden Apple, küresel çapta yaşanan mikroçip krizi ile karşı karşıya.

Küresel yaşanan çip krizi Apple’ı da vurdu!

Otomotiv sektöründe uzun zamandır yaşanan çip tedarik sorunu Apple’ı da vurdu.

Nikkei‘nin haberine göre çip tedarik sorunundan dolayı Apple’ın MacBook dizüstü bilgisayar üretiminde gecikmeler olacağını, küresel çapta birçok teknoloji şirketinin çip tedarik edemediklerinden dolayı sorunlar yaşadığını bildirdi.

Apple, bu konuda sessizliğini koruyor. Şirketin iPad tabletlerinin ekran birleşenleri için gerekli çipler elde edemedikleri, bundan dolayı montaj işlemlerinde sorunlar yaşadığı biliniyor.

Yarı iletkenler” olarak adlandırılan çipler küresel arzın artması ile tasarımların daha karmaşık hale gelmesinden dolayı üretimi zorlamıştır.

Kovid-19 salgının artmasının küresel etkilerinden dolayı, çip üretim talebinin tedarikinde oldukça büyük sıkıntılar yaşanmaktadır.

Yarı İletken Endüstrisi Birliği’nin (SIA) veri bilgilerine göre Kovid-19 salgını nedeninden dolayı satışlar bir yılda yüzde 6,5 artarak 439 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Küresel çip tedarik krizinden en çok etkilenen şirketlerden biri olarak bilinen Apple yılda 200 milyon iPhone, 20 milyondan fazla MacBook satmakta.

Kaynak: https://asia.nikkei.com/Business/Tech/Semiconductors/MacBook-and-iPad-production-delayed-as-supply-crunch-hits-Apple

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir