Odaklanmanız gereken durumlarda dikkatinizi dağıtan bildirimleri engellemenizi ve uygulamalara erişimi kısıtlamanızı sağlayan konsantrasyon modu Dijital Denge‘nin BETA sürümünde kullanıma sunuldu.

Yeni gelecek güncelleme ile iOS ve macOS cihazlara da geleceği duyurulan konsantrasyon modunu Android telefonlarda kullanmak mümkün.

Google tarafından kullanıma sunulan bir servis olan Dijital Denge’nin BETA kullanıcısı iseniz konsantrasyon modunu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Genellikle yeni Android cihazlarda yüklü olarak gelen Dijital Denge‘ye cihaz ayarları alanından erişebilirsiniz. Eğer cihazınızda yüklü değilse Play Store üzerinden Dijital Denge uygulamasını cihazınıza indirebilirsiniz.

Google Dijital Denge ne işe yarar?

Cihazınızdaki uygulamaları hangi sıklıkla ve süre ile kullandığınızı takip etmeniz için mükemmel bir araç olan Dijital Denge ile ekran kilidini kaç kez açtığınızı da görebilirsiniz.

Ayrıca uyku vakti modunu kullanarak önceden ayarladığınız uyku saatlerinde telefonunuzun ekranını siyah beyaz yaparak bildirim almanızı önler. Böylece uyku kaliteniz daha iyi olacaktır.

Bu özelliklerin dışında, son gelen konsantrasyon modu ile de yaptığınız işe olan odağınızı arttırabilirsiniz.

İşte konsantrasyon modu hakkındaki tüm detaylar!

Konsantrasyon modunu kullanabilmeniz için yüksek ihtimalle BETA kullanıcısı olmanız gerekiyor. BETA programına katılabilmeniz için buradaki link üzerinden test kullanıcısı olabilir veya cihazınız üzerinden geliştirici modunu aktif hale getirebilirsiniz.

Dijital Denge üzerinden konsantrasyon modunu ayarlamak için cihazınızın ayarlarına giriş yapın. Ardından Dijital Denge seçeneğine tıklayın. “Telefonla ilişkinizi kesmenin yolları” başlığı altındaki Konsantrasyon modu seçeceğini seçin. Açılan pencereden dikkatinizi dağıttığını düşündüğünüz uygulamalarınızı seçin. Bu işlemi de tamamladıktan sonra konsantrasyon modu için bir program ayarlayabilir veya dilediğiniz zaman Dijital Denge içerisinden açabilirsiniz.

Konsantrasyon modu aktif halde olduğunda dikkat dağıtan tüm uygulamalara erişim kısıtlanır. Eğer acilen uygulamaya erişmek istiyorsanız “Uygulamayı 5 dakika kullan” butonuna tıklayabilirsiniz. Seçtiğiniz uygulama konsantrasyon modu aktif olduğu sürece 5 dakika sonunda otomatik olarak kapanacaktır.

Eğer mola vermek isterseniz “Mola verin” butonuna tıklayarak 5-15-30 dakikalık mola aralıklarından kendinize uygun olan seçeceği işaretleyebilirsiniz.

Konsantrasyon modu aktifken gönderilemeyen bildirimler konsantrasyon modu kapatıldığında gönderilecektir. Böylece tüm bildirimlerinizi görebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir