Alveoler Mikrolitiazis Akciğer hastalığı en fazla Türkiyede görülüyor

Yapılan araştırmalar neticesinde Alveoler Mikrolitiazis Akciğer hastalığı en fazla Türkiyede görülmektedir. Alveoler Mikrolitiazis Akciğerlerdeki hava keselerinin içerisine neden ve nasıl olduğu bilinemeyen fosfor ve kalsiyumdan oluşan küçük küçük taşların birikmesi ile oluşan hastalıktır.

Araştırmalar, hastalığa yakalanmış kişilerin, çoğunlukla şikayet belirtisi olmadığından yakalandıklarını anlayamadıklarını, hastalığın sinsi bir şekilde yavaş yavaş ilerlediğini, 30-40 yaşların daha fazla risk grubu olduğunu belirtiyorlar.

Türk Toraks Derneği yetkilileri, hastalığın öksürük ve nefes darlığı ile kendini gösterdiğini ve göğüs ağrısı ile birlikte çok yavaş ilerlediğini, hastalığın kesin bir tedavisi olmadığını ve kortizon tedavisi veya yıkama tedavisinin de işe yaramadığını, disodium etdironat tedavisinin umut verici olduğunu yada akciğer naklinin gerekebileceğini söylüyorlar.

Hastalığın nedeni bilinmese de yapılması gerekenler, Sigara ve Alkolden uzak durmak, sebze ağırlıklı beslenmek ve uyku düzenine önem vermek hastalıkları bizden uzak tutar.

İlgili Haber  Çocukların Beyin Gelişimleri İçin Masallar Anlatılmalı mı Yoksa İzletilmeli mi?

Alveoler Mikrolitiazis Akciğer hastalığı en fazla Türkiyede görülüyor” için 2 yorum yazılmış

  • Bu hastalık, jean / kot pantolon vs. taşlama yapan işçilerde çıkıyor ve kurtuluş yok. Bile bile sonu ölüm olan bir yol.
    Geriye dönüşü de yok.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir