Akıllı saatlerde biyometrik doğrulama dönemi başlayabilir!

 Akıllı saatlerde biyometrik doğrulama dönemi başlayabilir!

Akıllı telefonlarda oldukça ileri seviyelere ulaşan biyometrik doğrulama, tablet ve bilgisayar gibi cihazlarda da seyrek olarak kullanılıyor. Ancak artık çok yoğun kullanım oranlarına ulaşan akıllı saatler için pin doğrulaması dışında geliştirilmiş, biyometrik doğrulama sistemi bulunmuyor. Apple’ın aldığı yenipatentle birlikte, akıllı saatlerde biyometrik doğrulama dönemi başlayabilir.

Akıllı saatlerde biyometrik doğrulama yakında gelebilir!

Apple’ın aldığı yeni patent, haliyle gelecekte çıkması mümkün olan Apple Watch’lara ait. Ancak piyasada bir marka adım attığında, diğer markalarında hızlıbir şekilde uyum sağladığını bildiğimiz için bu gelişmeyi evrensel sayabiliriz. Patent temelde, saat üzerinde bulunan sensörler ile kullanıcının bilek derisinebakmayı sağlıyor. Bu sayede kullanıcılar, akıllı saatlerini bileklerine taktıklarızaman kilit otomatik olarak açılabilecek.

akıllı saatlerde biyometrik doğrulamaPatentin temelinde tek bir sensör bulunuyor gibi dursa da, bu sensörlerle birlikte pek çok farklı sensör de eklenebilir. Kızılötesi sensörler, elektrik alan sensörleri ve daha fazlası. Bu sensörler sayesinde, saat yalnızca kullanıcının derisinebakmakla kalmayıp, başka bir dizi ayrıntıları da kontrol edebilir. Bu hem daha güvenli hem de daha başarılı sonuçlar açısından mantıklı olacaktır.

Şimdilik bu teknolojinin yalnızca bir patentten ibaret olduğunu hatırlatalım. Apple’ın şu an için bu teknolojiyi geliştirdiğine yönelik hiçbir bilgi ve gelişmebulunmuyor. Ancak yakın zamanlar içinde akıllı saatlerde biyometrik doğrulama yöntemlerini görmek şaşırtıcı olmayacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın