Akıllı saat pazarının lideri Apple tehdit altında!

Apple’ın giyilebilir teknoloji konusunda oldukça iyi çözümler sunduğu tartışılmaz bir gerçek. Özellikle cihazlar arasındaki iletişiminin maksimum seviyede olması, Apple Watch’ın akıllı saat pazarının lideri olmasını sağlıyor.

Özellikle Apple Watch Series 4 ile kullanıcıların şikayetçi olduğu birçok sorunun ortadan kaldırılması satışlara doğrudan yansıdı. Strategy Analytics tarafından akıllı saat pazarındaki son durumu gözler önüne seren yeni bir rapor yayınlandı.

Apple akıllı saat pazarında liderliği koruyor!

2018’in dördüncü çeyreğinde dünya genelinde yaklaşık 18 milyon akıllı saatsatışı gerçekleştirildi. Apple ise tek başına 9.2 milyon adetlik kısmı oluşturarak, 2017’nin aynı çeyreğine ( 7.8 milyon ) kıyasla yüzde 18’lik bir artış sağladı.

2017’nin dördüncü çeyreğinde 600 bin akıllı saat satan Samsung, 2018’in aynı çeyreğinde bunu 2.4 milyona çıkarmayı başardı. FitBit ise satışlarını 0.5 milyon seviyesinden, 2.3 milyona yükselterek Samsung’u üçüncü sıraya yerleştirdi.

Satış rakamlarını bir kenara bırakarak genel tabloya baktığımızda ise, akıllı saat pazarındaki yüzde 67.2’lik payı, 2018’in dördüncü çeyreğinde yüzde 50.7’ye geriledi. Nedeni ise FitBit ve Samsung’un çok ciddi bir şekilde yükseliyor olması.

Eğer böyle devam ederse Samsung’un akıllı saat pazarında Apple’ın liderliğini elinden alması kaçınılmaz olacaktır. Bu kapsamda Güney Koreli teknoloji devinin Galaxy Watch ile kullanıcıların beğenisini kazanmayı başardığını söyleyebiliriz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/akilli-saat-pazarinin-lideri-apple-tehdit-altinda Yazar: Mehmet Ali Ertunç

[vicomi_feelbacks]

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir